В следствие от технологичната революция различните видове устройства, изкуствения интелект и други иновации стават част от ежедневието ни. Това променя професиите – в бъдеще много от тях ще отпаднат, а съвсем други ще се сформират.
Голяма част от професиите на бъдещето ще са свързани с технологични компетенции, дизайнерско мислене и социално-емоционални умения.
Изхождайки от тези фактори, световния лидер в технологиите Intel® създава програмата „Умения за иновации“ (Skills for Innovation). Тя включва проектно базирано STEM обучение с готови уроци, надеждни устройства и обучения за учителите, за да прилагат ресурсите в максималния си потенциал и с увереност. Програмата създава мост между учебния материал и истинския живот и подготвя учениците за професиите на бъдещето.
Около десет български училища вече работят по програмата, която включва:
✔️ Готови уроци – над 140 часа интердисциплинарно учебно съдържание, готово за интегриране в дисциплините по природни, хуманитарни науки и езици в начален, прогимназиален и гимназиален етап;
✔️ Обучения – практически насочена подготовка на училищните екипи за прилагането на уроците в българската образователна среда;
✔️ Подходящи устройства – преносими компютри със силни процесори за изпълняване на сложни технически задачи със специализирани софтуери.
Готови урочни планове
Урочните планове на Intel® са 21 и са преведени и адаптирани за българската образователна система от експертен екип педагози с помощта на Център за творческо обучение. Те са изградени около актуални теми като „Математика на пандемиите“, „Пластмасата е навсякъде“, „Здравословно хранене за всички“, „Изграждане на устойчива градска среда“ и други и са подходящи за публични и частни училища във всеки образователен етап.
„Програмата „Умения за иновации“ трябва да се прилага в часовете в съвместни междупредметни проекти. По този начин учениците ще видят връзката и смисъла от конкретните знания, което ще повиши мотивацията им, а това може би е най-големия дефицит в училище.“
Божидара Илиева – Преподавател по ИТ в СУ „Любен Каравелов” Пловдив
Какво включва един готов урок?
Готовите уроци са предназначени за обучение по математика, компютърно моделиране, технологии и предприемачество, природни науки, езици и други. Един готов урок включва:
➜ материали и насоки за учителя (стъпка по стъпка);
➜ материали и работни файлове за учениците;
➜ форма за оценка и/или обратна връзка;
➜ готова презентация;
➜ насоки за адаптация.
Адаптиране на уроците към българската учебна програма
С помощта на екип от 8 български учители, представляващи различни сфери и образователни етапи, уроците вече са синхронизирани с изискванията на МОН. Готовите учебни ресурси се разпределят по клас, учебен предмет и „степен на съвместимост“. Предвид интердисциплинарното си естество, един урок може да бъде използван по различни учебни предмети, като в някои случаи може да е нужна допълнителна адаптация. За всеки урок се предоставя файл, който детайлно описва вариантите за напасване с учебната програма.
Степените на съвместимост са 3:
- „най-подходящ по учебна програма” – целият урок може да бъде използван в съответствие с учебната програма;
- „частично подходящ по учебна програма” – елементи от урока могат да бъдат използвани в съответствие с учебната програма;
- „подходящ по учебна програма след адаптация” – урокът може да намери приложение в съответствие с учебната програма, но след адаптация.
Повече информация за конкретните уроци и прилагането им в трите образователни етапа ще видите в следващите ни статии за „Умения за иновации“.
Откъде да започнем?
За скоростно начало на програмата „Умения за иновации“ биха помогнали следните предпоставки в училището: екипът да работи в облачна среда, да има опит с модела 1:1, да притежава подходящата технологична база и дигитални компетентности за осъществяване на задачите.
По-нататък, програмата се реализира в 3 етапа:
- Планиране и подготовка – индивидуален план за действие, подобрения в материалната база, ако такива са необходими, и други;
- Обучения – преминаване на базови обучения за дигитални компетентности (ако не са преминати) и практическо обучение за работа с ресурсите на „Умения за иновации“;
- Осъществяване и обратна връзка.
Програмата ще стартира през новата учебна година с около 10 български училища, водещи в иновациите.
Разгледайте уроците за различните етапи на обучение:
-
Начално училище: https://classroomtech.bg/skills-for-innovation-elementary-school/
-
Прогимназиален етап: https://classroomtech.bg/skills-for-innovation-middle-school/
-
Гимназиален етап: https://classroomtech.bg/skills-for-innovation-high-school/