CCT Intel Compute Stick

Въпреки малките си размери дължина – 10 сантиметра, широчина – 3.7 сантиметра и тегло от само 60 грама, говорим за истински мобилен компютър.

В тази статия ще Ви представим Intel Compute Stick™:

Бихте ли повярвали, че едно устройство, което е с формата и размерите на “флашка” може всъщност да е компютър, който включва Windows 10 и най-новия офис пакет? Intel Compute Stick™ е устройство, което има възможности съвсем спокойно да работи със същия софтуер, използван и на големия ви по размер компютър или пък лаптоп и да преобрази компютърните кабинети в училище, а защо не и Вашия офис.

Какво е Intel Compute Stick и какво го различава?

Въпреки малките си размери дължина – 10 сантиметра, широчина – 3.7 сантиметра и тегло от само 60 грама, говорим за истински мобилен компютър. Устройството се поставя директно в HDMI* порта на монитор, проектор или телевизор и това е всичко – натискате бутона за включване и сте готови. Инсталираната в паметта на Intel Compute Stick операционна система е Windows 10 HOME, версия включваща пълния набор функционалности. Ако закупите Intel Compute Stick за училище, имате право да upgrade-нете до Windows 10 Education. Това означава че на Intel Compute Stick върви не само задължителния в днешно време офис пакет, но и всички останали програми, предназначени за последната версия на най-популярната операционна система.

Какви технически параметри биха могли да се поберат в малкия размер?

Intel Compute Stick включва четириядрен процесор Intel Atom x5-Z8300, използващ 14-нанометров производствен процес. Това означава по-малък размер, по-малко отделяна топлина и нисък разход на енергия, като същевременно производителността не е намалена, сравнено с по-старите 24-нанометрови чипове. Заедно с това имаме вграден графичен ускорител от Intel HD серията, а също така и 2 GB RAM.

Съвестно отбелязваме, че първото поколение на Intel Compute Stick получи някои критики, включително от нас, за малкото количество оперативна памет. Най-новите модели са с 4 GB, но дори най-евтиния Compute stick с 2 GB се представи много добре по време на тестовете, пред които го изправихме. Количеството на паметта няма да ви направи неприятно впечатление. Windows 10 зарежда бързо, работата с няколко програми едновременно, включително и офис пакета на Microsoft, се осъществява безпроблемно.

Достатъчно ли е това за всеки тип потребител?

Базовият модел на Intel Compute Stick, с 2 GB RAM и 32 GB SSD диск, разполага с добър основен хардуер, който ще се справи без проблем с всички всекидневни задачи. Ако работите основно в интернет, в комбинация с офис пакет и Windows програми, които не се нуждаят от повече от 2 GB оперативна памет – няма да усетите разлика в скоростта на работа и зареждане на страници и програми.

Ако работите с повече или „тежки“ програми, които се нуждаят от повече оперативна памет и по-бърз процесор (такива са програми за графичен дизайн, математически и архитектурни чертежи), тогава е вероятно моделът Intel Compute Stick с 2 GB RAM  да се „запъхти“. Но съвсем естествено, при подобно натоварване тези проблеми се проявяват дори при масово разпространените лаптопи с малко оперативна памет. Ако планирате такава употреба – вземете Compute Stick с процесор Core m3 или Core m5 и 4 GB RAM. Тези Compute stick имат и 64 GB вградена памет за съхранение.

intel compute stick packet

Intel Compute Stick и връзката с други устройства – предимства и недостатъци

Ако хвърлим едно око на хардуера ще се уверим, че мини компютърът е конструиран хитро, с ясна цел и идея. Параметрите му позволяват успешно да се конкурира дори с някои бюджетни модели лаптопи.

Intel Compute Stick има достатъчно изходи! Един USB 2.0 порт и един USB 3.0, на които можете да сложите USB хъбове, а също така и Micro SD слот. Последният ще ви помогне да разширите вграденото пространство за съхранение на файлове и програми от стандартните 32 GB с още до 128GB. Чрез USB изходите пък можете да свържете различни устройства към мини компютъра – клавиатура, мишка, интерактивна дъска, колонки, флаш памет и други.

Интересно е да се отбележи, че подобна периферия може да се скачи и по-лесно към Intel Compute Stick чрез HDMI или безжично. Например, ако вашият монитор има вградени колонки – а повечето модели имат – то благодарение на HDMI свързаността звукът автоматично ще излиза от тях. Същото важи и за проектори или телевизори с HDMI. Представете си каква възможност е Compute stick за телевизорите – те се превръщат в работещи компютри с Windows и огромни работни екрани! Intel Compute Stick има и Bluetooth 4.0 поддръжка, което означава, че можете съвсем лесно да свържете безжични клавиатура и мишка към устройството, без да използвате някой от двата USB изхода, което е ваше предимство – особено ако възнамерявате да ползвате още външни устройства с мини компютъра.

Какво повече за физическите параметри?

За да приключим темата за хардуера е редно да споменем, че Intel Compute Stick няма батерия – в противен случай размерът нямаше да е толкова малък. Така винаги, когато решите да ползвате устройството трябва да сте снабдени и с неговия захранващ кабел. Тук обаче идва и една добра новина. Intel Compute Stick ползва съвсем стандартен Micro USB кабел, с каквито зареждаме таблети, смартфони и какви ли не други джаджи днес. В резултат където и да идем, все трябва да се намери някой, който да ни услужи с подобен кабел, ако сме забравили нашия. С други думи – можем да ползваме зарядното за мобилния си телефон, за да захраним Compute Stick също така и обратното – можем да зареждаме телефона си. Ако проекторът или телевизорът имат USB порт отговарящ на изисканията на Stick-а, той може да се използва, за да захранва компютъра и тогава адаптер не е необходим.

intel compute stick monitorМодерна свързаност и удобства, които просто не можем да пренебрегнем!

Като стана дума за свързаност – именно това е един от основните плюсове на Intel Compute Stick. В оптималния случай ви е нужен един единствен USB захранващ кабел – това е всичко. С една безжична клавиатура и мишка получаваме абсолютно работещ преносим компютър, който в множество аспекти е по-удобен от стандартните PC-та.

Всъщност устройства като Intel Compute Stick са прицелени именно към офиси и училища, летища, обществени сгради. Места, където се ползват множество компютри и в един определен момент наличието на голям брой и големи по размер PC-та започва да става неудобно. Никой не обича паяжината им от кабели и фактът, че са трудни и досадни за пренасяне, дори и само от долния до горния етаж, независимо дали работите в офис или училище!

Intel Compute Stick от своя страна просто се изважда от HDMI порта на монитора (стига да не е заключен) и толкова! Тази супер-мобилност разширява значително неговите възможности. В едно училище да кажем е възможно в много от стаите да има само монитори при ограничен брой мини компютри Intel Compute Stick. Така когато в даден час е нужно да се направи мултимедийна презентация учителят има възможност да донесе устройството, да я направи и след това върне в склада, където се съхранява хардуера, за да е наличен за негов колега, който може да има нужда от джаджата след това. Трудно можем да направим сравнение с класическите машини,  все още прекалено разпространени в компютърните кабинети, до които трябва целият клас да се придвижи, за да се проведе някой урок, за който трябват много компютри. Това е неудобно, да не говорим, че се блокира цяла класна стая за компютърен кабинет. Защо да не ползвате стаята за нещо друго? Представете си, че могат да отпаднат много неща – решетки, СОТ и т.н. Кабелната мрежа ще отпадне задължително, защото Compute Stick може да се свърже към интернет само безжично, чрез Wi-Fi мрежа. Дебелината, по-малка от сантиметър, не позволява инсталирането на мрежови порт.

Устройства като Intel Compute Stick не са подходящи само за нуждите на самото училище. Те могат да се пренасят и извън него – за обучения, зелени училища, лагери. Единственото нещо, за което трябва да се помисли е наличието на монитор, проектор или телевизор, които в ерата на дигиталните технологии са почти навсякъде около нас.

с

Макар и да бе отделено много време за училищата, то същите плюсове на Intel Compute Stick важат с пълна сила и за офисите. С Intel Compute Stick количеството кабели може да се намали драстично. И не само това – когато приключите работа просто можете да занесете мини компютъра си вкъщи, ако имате задачи за “домашно” 🙂 Всъщност Intel Compute Stick би могъл е удобно служебно устройство и ние също го ползваме постоянно в офиса, когато има нужда от работна станция, или прожектор с интерактивна дъска, когато имаме обучение или представяне.

Резултатите от нашите тестове показват, че Intel Compute Stick не отстъпва на лаптопите!

Как всъщност се равнява джаджата с различни видове преносими компютри? Intel Compute Stick се представя по-добре от устройства с разпространени процесори от сериите N2850 и N3050 на Intel, нищо че гореспоменатите имат по-висока тактова честота. Това не бива да ви изненадва – чиповете Atom x5-Z8300 са разработени по най-модерния засега 14-нанометров производствен процес, имат 4 истински логически ядра и 4 нишки, както и 2 MB кеш-памет от второ ниво. Както бе споменато, това предлага почти идентична производителност като модели устройства с Intel Atom, но за сметка на по-малък размер и много по-малко отделяна топлина, по-нисък разход на ел. енергия (съответно изисква много по-скромно охлаждане).

Процесорът се справя добре!

Ако направим сравнение с популярни в наши училища устройства като таблета-лаптоп Asus Transformer T100, ACER Click или Lenovo MIIX то ще установим, че разликата с Intel Compute Stick не е никак голяма. В различните тестове, като PC и 3D Mark (2013) мини компютърът изкарва с 5-10% по-малко точки от тъч нетбука. Всъщност Asus Transformer T100 използва малко по-стар процесор отново на Intel, но разликата е, че има и малко по-висока тактова честота както на процесора, така и на графичния ускорител. Именно оттам са и малките разлики в скоростта.

Можем да се уверим обаче, че като хардуер Intel Compute Stick се справя добре, щом може да се равнява с устройства като Asus Transformer T100 или бюджетни лаптопи и нетбуци на няколко години. Естествено някой по-модерен преносим компютър ще е по-производителен от Compute Stick, но за сметка на тегло, размер и не по-малко важното – цена. Въпреки скромните си пропорции компактният компютър на Intel може да се похвали, че се намира в по-скоро ниския пазарен сегмент.

Intel Compute Stick cct227

Как работи с различни програми?

Intel Compute Stick определено е устройство, справящо се добре с куп по-леки или нека ги наречем ежедневни работни задачи. Операционната система зарежда бързо благодарение на вградената флаш памет. Софтуер като Word, Excel и другите офис приложения върви по същия начин, по който и на съвсем пълноразмерен персонален компютър, едва ли ще забележите каквито и да е забавяния, дори и да отворите някой прекалено голям документ.

Всякакви други задачи като сърфиране в интернет, зареждане на онлайн-базирани системи за работата или училището също се изпълняват безупречно. Имайте обаче едно на ум за споменатите 2 GB RAM – модерните браузъри, особено Chrome имат навика да „гълтат“ доста памет. В един момент е възможно да се окаже, че Intel Compute Stick по някаква причина се бави… а причината е, че чисто и просто сте отворили повечко ненужни ви прозорци. В тези ситуации лечението е просто да затворите онова, което не ви е нужно.

Все пак е редно да се посочи, че Intel Compute Stick е подходящ за по-леки приложения. Различните „лакоми“ програми – такива за обработка на видео да кажем – ще бъдат трудни за ползване. Но при тях винаги си е нужен лаптоп или персонален компютър със стабилен хардуер.

Едва ли има нужда да се споменава също, че няма как да очаквате и да пуснете някоя модерна игра на устройството. По-старички заглавия могат да тръгнат на ниски настройки, но пък за повечето нови такива – хардуерът не е достатъчен.

Все пак за нуждите на стандартния офис и особено – на почти всички училища – Intel Compute Stick се справя страхотно. Така или иначе образователните приложения в общия случай не изискват мощни компютри – при тях мини джаджата не среща затруднения.

Отделихме много време на малкия размер, който има Intel Compute Stick, с което възниква и един въпрос – как можем да сме сигурни, че компютърът няма да бъде откраднат? През класните стаи и офисите преминават много и различни ползватели. При положение, че говорим за малко устройство, което може да се прибере в джоба без проблем, то подобни съмнения са съвсем на място.

За щастие Intel Compute Stick има изход в долната си част, чрез който може да бъде вързан за монитор. Каналчето от подсилена пластмаса предлага опция за заключване по аналогичен начин на този, по който предпазваме колелото си от кражба. Така след края на някоя презентация в голяма конферентна зала например можем спокойно да обикаляме и отговаряме на въпроси, без да се оглеждаме дали нещо няма да се случи с поставения в монитор мини компютър.

В закючение може да се каже, че Intel Compute Stick е балансирано и доста полезно устройство, което може да се използва в множество ситуации. Използването на пълнофункционален Windows 10 е голям плюс за всички онези, на които им е нужна работен компактен компютър. Нелошият хардуер, гарниран с добра цена и минимални пропорции правят Intel Compute Stick устройство, чието закупуване определено си струва да се обмисли.

 

*Автор на статията: Явор Кюпев, геймър и създател на сайта HateGame.com

*Редактор: Благовест Папагалски, Център за творческо обучение

ЦТО и intel compute stick

Intel Compute Stick – устройство, което се събира в дланта Ви и с което могат да бъдат заменени тежките компютри и бавните терминали в компютърния кабинет. За повече информация и оферти посетете нашия сайт.

Екипът на Център за творческо обучение препоръчва Intel Compute Stick още, защото:

Разход на енергия, шум и вибрации.

Intel Compute stick има разход на ел. енергия около 10 Вата/час при работа, а стандартен стационарен компютър има разход от около 130 – 150 Вата/час. Това означава, че ако за един ден в една организация работят 25 Compute Stick компютъра, вместо 25 стационарни компютъра икономията на ел. енергия за час ще бъде 150-10 = 140 Вата/час*25 компютъра = 3500 Вата или 3,5 Киловата за час. Цената на киловат/час ел. енергия по дневна тарифа е около 0,20 лв., съответно икономията от ел. енергия е 70 ст./час. При използване 6 часа за 150 дни в годината = 900 часа * 0,70лв. = 630 лв. икономия на средства за година. Това е приблизително цената на 2 Compute Stick, без да говорим колко е екологично. Нивата на шум, запрашеност и вибрации също са несравнимо по – ниски.

Лесна поддръжка.

Липсата на вентиналатори както в стандартните компютърни системи страна води до много по – малко време за поддръжка и почистване от квалифициран персонал, който може да се занимава с по – важни задачи вместо чистене на прах от вентилатори и захранвания на стари настолни машини.

Бързият диск на устройството позволява връщане на предварително направена точка за възстановяване за около 15-20 минути. Така проблеми с операционната система възникнали в работният процес се отстраняват в рамките на една “кафе пауза”.

Мобилност и сигурност.

Компактните размери, бързият диск и стартиране на Intel Compute Stick Ви позволява да го вземете от кабинет “А”, занесете, включите и използвате в кабинет “Б” за минути. Не е необходима никаква инфрастуктура, никакви кабелни канали и никакви кабели за интернет – само екран с HDMI, контакт за него и безжичен интернет.

Устройството може да бъде заключено за монитор, маса, бюро или каквото прецените чрез свързване на “ухото” за сигурност в единия ъгъл на корпуса посредством метален шнур каквито са разпространените Kensington заключващи механизми например.

 

Учениците ще го харесат! Учителите ще го харесат! Ние вече го харесваме 🙂

Можеш да го отнесеш навсякъде, стига да трябва!

1 COMMENT

  1. С тази сметка на разхода на ел. енергия не съм сигурен дали ще мина 5ти клас, но в момента замерваме реалния разход на compute stick и един стационарен компютър в офиса и се оказва, че данните описани в статията са доста точни 🙂

LEAVE A REPLY