31 учители и директори от български училища преминаха през специализирано STEM обучение в Space Camp Turkiye. Обучението, организирано от Център за творческо обучение, се проведе от 17 до 20 ноември в космическия лагер, създаден по модел на НАСА. Преживяването предостави на участниците нови знания и умения, които да прилагат в интеграцията на STEM подхода в учебния процес в техните училища. Както и да вдъхновяват и мотивират своите ученици.
“Програмата ни помогна да оценим текущото състояние на учебната среда в нашето училище и да си дадем сметка, че вървим в правилната посока”, сподели Дарина Димитрова, директор на ОУ “Свети свети Кирил и Методий” – Варна.
Обучението е специално създадено за български учители в партньорство между Space Camp Turkiye и Център за творческо обучение. Неговата цел е да предостави нови знания и практически умения, които могат да бъдат приложени директно в училищната среда.
Участниците се потопиха в света на STEM чрез:
- Симулация на космическа мисия, поставяща ги в ролята на астронавти, решаващи реалистични предизвикателства.
- Работа със специализирани симулатори като стена за нулева гравитация, тренажор за многоосево движение и VR системата „Ураган 360“.
- Проектиране и изстрелване на водни ракети, интегрирайки игрови подход за преподаване на принципите на аеродинамиката и инженерството.
- Работилници и тренинги, насочени към прилагането на STEM проектно-базирано обучение в училище.
Педагозите имаха възможност да се потопят в атмосферата на космическите изследвания, като същевременно научат как да използват тези знания за вдъхновяване на учениците си. Тренингът включваше и работа с иновативни инструменти и техники, които могат лесно да бъдат приложени в класната стая.
Какво още споделиха участниците?
“Бяхме въвлечени в много практически дейности. Освен, че бяхме поставени в обувките на учениците, разглеждахме активностите от позицията на ментора”, Калина Иванова, заместник-директор по учебната дейност в ОУ”Яне Сандански” гр. Пловдив.
”Обучението ми даде възможност да науча как да се организират по-добре STEM проектите, като се акцентира на приложимост на крайния продукт”, добави
– Мая Колева, директор на ОУ “Неофит Рилски” гр. Габрово.
Защо тези обучения са важни?
Интеграцията на STEM методологията в българските училища е ключова за подготовката на учениците за бъдещето. Чрез подобни инициативи учителите получават не само нови знания, но и вдъхновение, което могат да предадат на своите ученици. Космическите теми винаги предизвикват интерес и любопитство, което ги прави идеален инструмент за ангажиране на младите умове.
Как да се включите?
Център за творческо обучение продължава да предлага възможности за участие в Space Camp както за ученици, така и за учители. За повече информация относно предстоящи програми и как да кандидатствате, следете сайта на програмата.